HomeLajme nga Ekonomia

Lajme nga Ekonomia

Prezantohet nesër/ Kaq pritet të jetë vlera e koeficientit të pagave

Këtë javë pritet të hyjë në fuqi Ligji i ri i pagave në Kosovë, por asnjëri prej punëtorëve në sektorin publik nuk e di...

Ministri i Financave flet rreth vlerës së koeficientit të pagave

Ministri i Financave, Hekuran Murati ka thënë se çështja e koeficientit për Ligjin e Pagave i cili pritet të hyjë në fuqi në fillim...

Lajm i mirë. Sot qeveria pritet ti ekzekutoj pagat për keto kategori të punëtoreve

Ministria e Financave njofton te gjithe punetoret e sektorit publik se jane ekzekutuar pagat e muajit Janar 2023   Ministria e Financave njofton te gjithe punetoret...

Vidhet një traktor në Podujevë

Një person është ankuar se persona të panjohur ia kanë vjedhur traktorin në fshatin Sfeqël të Podujevës, të dielën rreth orës 14. “Ankuesi mashkull kosovar...

Komuna e Prishtines rritë qmimet e biletave per trafikut urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), ka njoftuar se...

Prej 24 deri 29 Janar 2023 të këtij muaji ekzekutohen këto pagesa për këto kategori nga Ministria e Financave

Me datë 24 të çdo muaji do të ekzekutohen pagesat për masat aktive të tregut të punës; Me datë 25 të çdo muaji do të...

Me datën 20 deri 29 Janar të këtij muaji ekzekutohen këto pagesa për këto kategori nga Ministria e Financave

Me datë 20 të çdo muaji do të ekzekutohen pensionet e veteranëve dhe pensionet tjera që kanë nevojë për procesin e verifikimit me ATK...

Tërheqja e kursimeve nga Trusti sërish në Kuvend, sa vota nevojiten që Projektligji të kalojë?

Projektligji që mundëson tërheqjen e një pjese të kursimeve nga Fondi Pensional (Trusti), sërish do të jetë në shqyrtim në seancën e së enjtes...

E konfirmuar nga Qeveria. Caktohet muaji kur do të tregohet vlera e koeficientit për ligjin e pagave

Ndonëse Ligji për Paga është miratuar disa ditë më parë në Kuvendin e Kosovës, aktualisht vlera e koeficientit përmes të cilit caktohet paga e...

Super lajm. Qeveria ndanë mbi 100 milion euro për këtë kategori

Qeveria e Kosovës ka lansuar programin për pagesa direkte për bujqit në vitin 2023. Kryeministri Albin Kurti tha se buxheti për bujqësi gjatë këtij...

LAJMI I FUNDIT: Publikohet Ligji për Paga

Ligji për Paga është publikuar në Gazetën Zyrtare të Republikës së Kosovës. Koeficientin më të lartë, siç shihet, do ta ketë presidentja e Kosovës me...

Publikohen 136 nivelet e koeficienteve në Ligjin e Pagave

Ligji i Pagave është publikuar të enjten në gazetën zyrtare. Bashkë me të është publikuar shtojca me 136 nivele të koeficienteve, që kanë raport...

Lajmi nga me të fundit: Më në fund vjen një lajm i mirë për TRUST-in

Këtë shifër e ka thënë deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu në një prononcim për Gazeta Blic, në lidhje me atë s...

Lajm i mire: Subencionimi i 50% të pagës për tre muajt e parë. Këto janë kriteret dhe afati

Rihapet aplikimi për masën 1.3 – Mbështetja e Punësimit të Grave Pas suksesit të jashtëzakonshëm të masës 1.3 vitin që lamë pas, ku u punësuan...

Lajm i mirë. Hapet aplikimi për shtesat mujore për femijet deri në moshen 16 vjeqare

Hapet aplikimi per shtesat mujore per femijet deri ne moshen 16 vjeqare. Kete lajm e konfirmon Hekuran Murati ne facebook i cili eshte Minister...

Lajm i mire nga Ministria e Financave për punëtor e Kosovës

Ministria e Financave njofton te gjithe punetoret e sektorit publik se jane ekzekutuar pagat e muajit Dhjetor 2022 si dhe shtesat nga 50 euro...

Lajmi i fundit: Pagesat tani i keni ne llogarit e juaj si dhe nga 29 deri me 31 do i keni keto pagesa

Pagesat e sektorit publiki tani vetem i keni marrur ashtu sic ne ju kemi paralajmruar ndersa te tjerat parashikohen si me poshte si dhe...

FOLLOW US

0FansLike
0FollowersFollow
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE