HomeLajmez INFO nga ARSIMI

z INFO nga ARSIMI

Ministri i Financave flet rreth vlerës së koeficientit të pagave

Ministri i Financave, Hekuran Murati ka thënë se çështja e koeficientit për Ligjin e Pagave i cili pritet të hyjë në fuqi në fillim...

Me daten 29 Janar do te ekzekutohen pagesat per keto kategori nga Ministria e Financave

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ua rikujton të gjithë përfituesve ndryshimin e datave të pagesave. Pagesat e këtyre skemave do të ekzekutohen si...

“Me rritjen e ndjekësve Luizi gati të krijojë një parti politike”

Eksperti i IT, Toni Kallanxhi, i ftuar në ‘Wake Up’ mëngjesin e djeshëm foli për statistikat e shikueshmërisë dhe kërkimit në Google e rrjete...

E fundit:Nga 28 deri 31 Janar 2023 të këtij muaji ekzekutohen këto pagesa për këto kategori

Me datë 29 të çdo muaji do të ekzekutohen pagesat e ndihmave sociale dhe masat tjera të veçanta nga Pako e Ringjalljes Ekonomike. Qeveria subvencionon...

Qeveria subvencionon këto kategori të familjeve

Sot është procesuar në llogaritë e konsumatorëve në KESCO pagesa e subvencionit të energjisë elektrike për faturën e muajit dhjetor. Kështu ka bërë të ditur...

Me Ligjin e ri të Pagave: Drejtori i shkollës fillore do ta ketë rrogën 744 euro, i të mesmes 756 euro

Sipas ligjit të ri për pagat në sektorin publik, të propozuar nga Qeveria e drejtuar nga Albin Kurti janë publikuar edhe pagat për mësimdhënësit. Gjithmonë...

Njoftim për studentët që nuk i kanë dalë 100€ e qeverisë

Njoftim për studentët që nuk i kanë dalë 100€ e qeveris Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e mbajtur të martën që që shkoi, ndau shtatë...

Pagat e mësimdhënëse sipas Ligjit të ri të Pagave

Sipas ligjit të ri për pagat në sektorin publik, të propozuar nga Qeveria e drejtuar nga Albin Kurti janë publikuar edhe pagat për mësimdhënësit...

Ministria e Arsimit ia shkëputë SBAShK-ut kontratën kolektive

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë e ka shkëputur kontratën kolektive me SBASHK-un, të nënshkruar më 22 janar të vitit 2021. Në letrën e MASHT-it...

A do të zëvendësohet mësimi i humbur, deklarohet Këshilli i Prindërve

“Mësimi të shtunave është gabim e ai do të refuzohet arsyeshëm”, ka thënë Këshilli i Prindërve i Kosovës të shtunën e 15 tetorit, në...

Vetëm në disa shkolla po mbahet mësimi, mungojnë nxënësit

Procesi mësimor po realizohet pjesshëm këtë të shtunë, sipas kalendarit të përcaktuar nga MAShTI, për zëvendësimin e orëve të humbura gjatë grevës. Mësimdhënësit kryesisht...

SBASHK-u thotë jo, MASHTI po – a do të mbahet mësim të shtunën?

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë dhe Sindikata e Bashkuar e Arsimit sërish me mospajtime, por kësaj radhe për çështjen e zëvendësimit të orëve...

A do të mbehet mësim të shtunën? Flet Rrahman Jashari!

Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj ka deklaruar se kompensimi për orët e humbura gjatë grevës nuk do të bëhet këtë të shtunë, siç ka...

Nagavci: Tregon se kur do te  realizohen pagesat e arsimit

Nagavci: Brenda disa ditë realizohen pagesat në formë avansi për orët e humbura Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka deklaruar se për 22 ditët e...

Pagat e mësimdhënësve, vjen lajmi i mirë nga MASHT

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka thënë se ligji e përcakton se nuk do të ketë paga për ata që nuk punojnë, teksa ka...

Jasharaj: Ditën e Mësuesit po e festojmë të dëshpëruar e pa paga

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka folur për “dhuratën” të Qeverisë për Ditën Ndërkombëtare të Mësuesit. Jasharaj deklaroi se mësuesit në vendet tjera festojnë dhe...

Njofton Këshilli i Prindërve: Ky është veprimi i radhës, nëse nuk i paguani mësuesit

Këshilli i Prindërve i Kosovës ka thënë se nëse mësimdhënësve nuk iu jepen pagat e shtatorit, prindërit duhet të organizohen në çdo shkollë për...

FOLLOW US

0FansLike
0FollowersFollow
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE