6 fshatrat me emrat më interesant në Skënderaj

-

Skënderaj është një komunë në pjesën qëndrore të Kosovës. Skënderaj është qendra e një krahine ndër me rezistueset, në gjithë trojet shqiptare, shkruan Gazeta Metro.

Në Komunën e Skënderajt banojnë mbi 50 mijë banorë ku 99% janë shqiptarë. Në strukturën e popullsisë kryesisht dominon mosha e re dhe atë: 47 % deri në moshën 20 vjeçare, 48 % nga 20-60 vjeçë, ndërsa vetem 5 % të moshuar mbi 60 vjeçë. Skenderaj ka 53 fshatra .

Më poshtë Metro ju sjellë gjashtë fshatrat me emrat më interesant në këtë komunë:

1. Dasheci
2. Tica
3. Murga
4. Tushila
5. Syriganë
6. Pemishti

Komuna e Skënderajt është një vend i cili daton që nga kohrat e lashta Ilire që dëshmohet me dokumentacionin paraprak të arkivave dhe që ka një parahistori si: Runiku Lokalitet i Neolitit të hershëm dhe të ri, pastaj monumentet mesjetare Surigana: Kështjellë antike dhe mesjetare; monumenti mesjetar në Tushilë “Gjytet” (gërmadha) etj

spot_img

Follow us in Facebook,Instagram

113,363FansLike
887FollowersFollow

Postimet e fundit