A e keni parë Bruce Lee duke u rrahë përnime, kjo është video e vetme që ekziston

-

Ju nuk mund t’i mendoni artistët luftarakë pa e menduar edhe Bruce Lee. Ai ishte një artist i famshëm i arteve luftarake, yll i filmit dhe ikonë kulturore, aftësitë dhe filozofia e të cilit kanë frymëzuar miliona njerëz në të gjithë botën.

Ai madje krijoi shprehjen e tij të arteve marciale të quajtur Jeet Kune Do (Mënyra e grushtit përgjues).

Të gjithë e kemi parë Lee të luftojë në kohë të panumërta në filma, por ajo që është shumë më e rrallë është një paraqitje e tij gjatë një lufte reale.

Lee sparoi rregullisht me studentët e tij, por vetëm një nga luftimet e tij MMA ishte regjistruar ndonjëherë – dhe tani është rikthyer nga kanali YouTube Beerdy: Bruce Lee Central, shkruan reporteri.net.

Beerdy shpjegon: “Ky është regjistrimi i vetëm i Bruce Lee në një luftë të vërtetë MMA. Ai po lufton me Ted Wong këtu, një nga studentët e tij më të mirë”.

Nuk është 100% e qartë se ku është xhiruar klipi, por ka të ngjarë në Kaliforni, ku Lee kishte shkollën e tij për Jeet Kune Do, dhe ku Wong studionte disiplinën.

Në pamjet mahnitëse, ne shohim Wong’n në mënyrë të përsëritur duke u përpjekur që të afrohet te Lee, i cili e mban kundërshtarin e tij thjesht jashtë veprimit me veprat e tij të shkathëta.

Ted Wong ishte një praktikues i arteve marciale i cili ishte më i njohur për kohën e tij të kaluar duke studiuar nën kujdesin e Lee. Ai lindi në Hong Kong në vitin 1937 dhe vdiq në 2010, në moshën 73 vjeç.

Në klip ai merr disa goditje të shpejta në fytyrë dhe trup.

Në përshkrimin në YouTube thuhet: “Ky është regjistrimi i vetëm i Bruce Lee në një luftë të vërtetë MMA.

“Ai është duke luftuar Ted Wong këtu, një nga studentët e tij më të mirë.

“Ata kanë veshur veshje mbrojtëse sepse nuk ishin të lejuar të luftonin pa to. Këto ishin rregullat e shtetit në atë kohë.

“Nëse nuk do të ishin ato rregulla, unë mund t’ju garantoj se Bruce do të kishte luftuar pa ato veshje”.

Bruce Lee vdiq nga një edemë cerebrale në 1973 në moshën 32 vjeç, por stili i tij i luftimit mësohet ende në të gjithë botën edhe sot e kësaj dite.

spot_img

Follow us in Facebook,Instagram

113,363FansLike
887FollowersFollow

Postimet e fundit