BE-ja ia mbyll qiellin Rusisë

-

Numri i vendeve që ndaluan fluturimin e avionëve rusë në dhe mbi hapësirën e tyre ajrore u rrit të dielën duke përfshirë të gjithë Bashkimin E

vropian, mes një reagimi të koordinuar kundër pushtimit rus të Ukrainës.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen tha të dielën se e gjithë hapësira ajrore e bllokut 27-vendësh tani mbyllet për avionët në pronësi, të regjistruar ose të kontrolluar nga Rusia “duke përfshirë edhe avionët privatë të oligarkëve”. Mbyllja e qiellit të Bashkimit Evropian ishte një nga masat e reja strikte të shumta të marra si përgjigje e pushtimit rus të Ukrainës. Burimi Koha net

“Ata nuk do të jenë në gjendje të zbresin, të ngrihen apo të fluturojnë mbi territorin e Bashkimit Evropian”, shkroi ajo.

Përpara njoftimit, Gjermania tha se do të ndalojë avionët rusë dhe operatorët e fluturimit duke filluar nga ora 15:00. koha lokale të dielën. Ai iu bashkua Italisë, Norvegjisë, Francës, Suedisë, Finlandës, Danimarkës, Islandës, Belgjikës, Irlandës, Holandës, Spanjës dhe Maqedonisë së Veriut, të cilat treguan të dielën se do të lëviznin për të mbyllur hapësirën e tyre ajrore për fluturimet ruse. Vende të tjera, përfshirë Estoninë dhe Rumaninë, kishin njoftuar më parë synimin e tyre për të ndaluar fluturimet ruse.

 

Ndalimi i fluturimeve ruse në të gjithë BE-në, në masë të madhe do ta ndërpresë Rusinë nga rruga më e lehtë ajrore në perëndim, ndërsa kundërmasat e vendosura nga Moska mund ta bëjnë më të vështirë për transportuesit evropian të fluturojnë drejt lindjes, veçanërisht në Azi.

“Qiejtë tanë evropianë janë qiej të hapur”, shkroi kryeministri belg Alexander De Croo në Twitter. “Ata janë të hapur për ata që lidhin njerëzit, jo për ata që kërkojnë të agresojnë brutalisht”.

Në mesin e vendeve që kanë mbyllur hapësirën ajrore

për Rusinë janë edhe Shqipëria dhe Mali i Zi.

 

spot_img

Follow us in Facebook,Instagram

113,363FansLike
887FollowersFollow

Postimet e fundit