BE shpall sanksione të reja kundër Rusisë

-

Më shumë detaje tani për masat e reja të shpallura nga Bashkimi Evropian.

Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen tha se blloku, për herë të parë në historinë e tij, do të “financojë blerjen dhe dërgimin e armëve dhe pajisjeve të tjera në një vend që është nën sulm”.

Ajo tha gjithashtu se do të futen tre këste të reja sanksionesh. Ata janë:

Ndalimi i të gjithë avionëve rusë nga hapësira e saj ajrore

“Ne po mbyllim hapësirën ajrore të BE-së për rusët”, tha von der Leyen.

“Ne po propozojmë një ndalim për të gjithë avionët në pronësi ruse, të regjistruara në Rusi dhe të kontrolluara nga Rusia.”

“Këta avionë nuk do të jenë më në gjendje të ulen, të ngrihen ose të fluturojnë mbi territorin e Bashkimit Evropian.”

Ajo tha se masa do të mbulonte gjithashtu avionët privatë të oligarkëve rusë.

Ndalimi i asaj që von der Leyen e quajti “makina mediatike e Kremlinit”

“Russia Today dhe Sputnik në pronësi shtetërore, si dhe filialet e tyre, nuk do të jenë më në gjendje të përhapin gënjeshtrat e tyre për të justifikuar luftën e Putinit”, tha ajo.

“Ne po zhvillojmë mjete për të ndaluar atë dezinformim toksik dhe të dëmshëm në Evropë”.

Zgjerimi i sanksioneve ekzistuese për të synuar Bjellorusinë

“Regjimi i Lukashenkos është bashkëpunëtor në sulmin e egër kundër Ukrainës,” tha ajo.

Ajo tha se sanksionet do të synonin “sektorët më të rëndësishëm” dhe produktet e eksportit të Bjellorusisë

spot_img

Follow us in Facebook,Instagram

113,363FansLike
887FollowersFollow

Postimet e fundit