Çka dihet për pasurinë e Vladimir Putinit: Pallate sekrete, jahte, toalete prej ari…

-

Situata e përshkallëzuar mes Ukrainës dhe Rusisë ka kthyer në qendër të vëmendjes pasurinë e presidentit Valdimir Putin, i cili sipas disa llogarive, është njeriu më i pasur në botë dhe madje ka një tualet prej ari.

Putin, i cili ka qenë në pushtet në Rusi për 17 vjet, ka grumbulluar një pasuri personale dhe shtëpi të shumta, flota jahtesh, makinash dhe madje edhe pallate sekrete presidenciale me vlerë të miliarda eurove, pavarësisht se ka një pagë zyrtare modeste prej rreth 120 mijë euro.

Disa raporte madje sugjerojnë se ai mund të jetë edhe njeriu më i pasur në botë, me më shumë para se themeluesi i Tesla, Elon Musk dhe Jeff Bezos i Amazon, jo se ai ka deklaruar shumë prej tyre.

Ish-këshilltari i qeverisë ruse, Stanislav Belkovsky kohët e fundit vlerësoi se pasuria e Putinit ishte rreth 61 miliardë euro ndërsa menaxheri i fondeve mbrojtëse amerikane

Një hetim i kohëve të fundit nga Forbes hulumtoi teori se si politikani grumbulloi një pasuri të tillë.

Mikhail Khodorkovsky, i cili dikur besohej të ishte njeriu më i pasur në Rusi me një pasuri prej më shumë se 13 miliardë eurosh, u burgos nga Putin në vitin 2003 me akuzat për mashtrim dhe evazion fiskal.

Khodorkovsky, i cili gjithmonë i ka mohuar akuzat, i fitoi paratë e tij përmes pronësisë së fushës së naftës. Ai u burgos vetëm disa muaj pasi kritikoi Putinin në një takim, duke deklaruar se Rusia ishte e korruptuar.

Browder beson se Putin mund ta ketë përdorur këtë arrestim për të lidhur marrëveshje me të gjithë oligarkët e tjerë të pasur rusë.

“Marrëveshja ishte: ‘Ti më jep 50% të pasurisë tënde dhe unë do të të lë të mbash 50% të tjera’, tha Broëder për Forbes.

Një tjetër teori është se udhëheqësi rus përdori nepotizmin për t’i dhënë favore rrethit të tij të ngushtë, duke mbledhur më pas para nga sipërmarrjet që ai ndihmoi të krijonte për ta.

Kirill Shamalov, i cili ishte i martuar me vajzën e Putinit, Katerina Tikhonova, u bë miliarder në moshën 34-vjeçare pasi iu lejua të merrte hua nga kompania private bankare Gazprombank, në mënyrë që të mund të blinte 17 përqind të aksioneve në kompaninë Sibur nga një prej kompanive të Putinit.

Kolumnisti i Bloomberg, Leonid Bershidsky sugjeroi se Putini në fakt nuk ka shumë pasuri personale, sepse ai nuk ka shumë nevojë për të.

“Ai ka të gjithë vendin në dorën e tij”, shkroi Bershidsky në vitin 2013.

“Mjafton që Putini të kërscasë gishtat dhe kompanitë shtetërore do t’ua lëshojnë asetet miqve të tij me çmime të volitshme. Një pëshpëritje prej tij, dhe biznesmenë të pasur privatë do të marrin pjesë për rinovimin luksoz të një rezidence presidenciale”.

Megjithatë, disa raporte sugjerojnë se ai ka pasuri më shumë se 160 miliardë euro, duke përfshirë një sasi personale prej më shumë se 50 milionë.

Ai ka përdorur një pjesë të kësaj pasurie për të blerë, sipas kritikut politik Boris Nemtsov, katër jahte, 43 avionë, 7,000 makina dhe 15 helikopterë, duke përfshirë një avion me një tualet ari me vlerë rreth 60 mijë euro.

Në mesin e makinave është një flotë e papërshkueshme, që vlerësohet të jetë me vlerë 169 milionë euro sipas një raporti të Newsweek të vitit 2018.

Nemtsov tha se Putini madje ka një koleksion orësh që kap vlerën e 600 mijë eurove.

Një nga jahtet e tij, anija rreth 87 milionë euro e quajtur Graceful, u pa duke u larguar nga një port gjerman në fillim të këtij muaji përpara sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë.

Putin thuhet gjithashtu se zotëron një mega rezidencë prej më shumë se 1.2 miliard euro në Gelendzhik në Detin e Zi. Ekipi i liderit të opozitës të burgosur Alexei Navalny pretendoi se gjeti mijëra fotografi të kompleksit të fshehtë.

Mes fotove ishte një që shfaqej për të konfirmuar se ka një shtyllë striptisteje në kompleks.

Raportohet se ka gjithashtu një shesh patinazhi nëntokësor për hokej mbi akull, një teatër privat, një vresht dhe territor gjigant.

Pallati ka gjithashtu një pishinë mermeri të zbukuruar me statuja të perëndive greke dhe një bodrum vere.

spot_img

Follow us in Facebook,Instagram

113,363FansLike
887FollowersFollow

Postimet e fundit