Gjermania paralajmëron: Mund të jemi në prag të luftës në Evropë

-

Evropa mund të jetë në prag të luftës, tha sot zëvendëskancelari i Gjermanisë Robert Habeck.

“Ne mund të jemi në prag të luftës në Evropë”, i tha Habeck televizionit RTL/NTV, shkruan The Guardian.

Ndërkohë, kancelari Olaf Scholz pritet të takohet javën tjetër me presidentin rus, Vladimir Putin, ku do t’i flasë atij për “pasoja të rënda” që mund t’i pësojë nëse e sulmon Ukrainën.

Siç raporton Reuters duke cituar burime brenda Bundestagut, Scholz udhëton në Kiev të hënën për ta takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy dhe në Moskë të martën për ta takuar Putinin si pjesë e përpjekjeve diplomatike për t’i ulur tensionet.

“Kancelari do ta bëjë të qartë se çdo sulm ndaj Ukrainës do të ketë pasoja të rënda”, citohet të ketë thënë ky burim.

“Ne mund të jemi në prag të luftës në Evropë”, i tha Habeck televizionit RTL/NTV, shkruan The Guardian.

Ndërkohë, kancelari Olaf Scholz pritet të takohet javën tjetër me presidentin rus, Vladimir Putin, ku do t’i flasë atij për “pasoja të rënda” që mund t’i pësojë nëse e sulmon Ukrainën.

spot_img

Follow us in Facebook,Instagram

113,363FansLike
887FollowersFollow

Postimet e fundit