Hill për dialogun Kosovë-Serbi: Të gjithë duhet të bëjnë disa lëshime për të marrë diçka

-

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill ka folur për normalizimin e marëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, e që si një kusht kyç konsiderohet njohja de facto e Kosovës.

Hill ka thënë se i gjithë procesi nënkupton që ju të jepni diçka dhe të merrni diçka.

“Në të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor nevojiten marrëdhënie shumë më të mira mes vendeve. Për Serbinë çështja e Kosovës është shumë e vështirë, nuk kam nevojë t’ia shpjegoj askujt në Serbi. Por unë mendoj se i gjithë procesi nënkupton që ju të jepni diçka, por edhe të merrni diçka“, tha ai në një intervistë për RTS nga Brukseli.

Tutje ai ka thënë se formula e paraqitur nga Miroslav Lajçak, është e mirë për të dyja vendet.

Formula e paraqitur nga i dërguari i BE-së Miroslav Lajçak është një formulë e mirë. Serbët në veri të Kosovës duhet të kenë një perspektivë të qartë se si do të duket e ardhmja e tyre. Bashkimi i komunave serbe, për të cilin po negociohet, është një hap i qartë në këtë drejtim.

Në të njëjtën kohë, Kosova dëshiron një të ardhme ku mund të anëtarësohet në disa organizata ndërkombëtare, e cila është gjithashtu pjesë e këtij procesi. Tani jemi në mes të negociatave dhe nuk dua t’i jap këshilla askujt, përveçse të them që të gjithë duhet të bëjnë disa lëshime për të marrë diçka. Unë mendoj se të gjithë e kuptojnë këtë“, ka deklaruar ai.

spot_img

Follow us in Facebook,Instagram

113,363FansLike
887FollowersFollow

Postimet e fundit