Ja ku i rendit GAP importet serbe

-

Instituti GAP ka publikuar një raport të dhënash me top dhjetë vendet që Kosova ka eksportuar dhe importuar për një vit. Në bazë të këtij grafikoni del se Kosova partnerë kryesor të eksporteve të mallrave ka Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) me 131.1 milion euro.

Në top dhjetëshen e vendeve partner është Maqedonia e Veriut me 117.8 milion euro. Ndërsa në Shqipëri Kosova eksportoj 100.7 milion euro.

Ndërsa për importi prinë shteti turk me 839.2 milion euro, Gjermania me 605.2 milion euro , Kina me 545.6 milion ne vendin e katërt është renditur për nga importi shteti serb me 371.6 milion euro.

Më poshtë e keni të dhënat e Institutit GAP.

spot_img

Follow us in Facebook,Instagram

113,363FansLike
887FollowersFollow

Postimet e fundit