Katër të vdekur dhe 52 të arrestuar pas kaosit në Capitol Hill

4 të vdekur dhe 52 të arrestuar pas kaosit në Capitol Hill.

Katër njerëz kanë humbur jetën të mërkurën, duke përfshirë një grua që u qëllua nga një oficer policie, mes protestave dhe trazirave në Kapitol Hill që rezultoi në arrestimin e dhjetëra demonstruesve, njoftoi policia.

Shefi i Departamentit të Policisë Metropolitane Robert Contee e quajti protestën nga demonstruesit pro-Trump “të turpshme” gjatë një konference shtypi së bashku me Kryetarin e Bashkisë Muriel Bowser (D).

Demonstruesit sulmuan Kapitolin të Mërkurën pasdite, duke i detyruar të dy dhomat të evakuohen ndërsa përgatiteshin të certifikonin fitoren e Kolegjit Zgjedhor të Presidentit të zgjedhur Joe Biden.

Situata u përshkallëzua shpejt, me oficerët që u përpoqën të parandalonin tufat e njerëzve që të hynin në ndërtesën e Kapitolit para se të kalonin përfundimisht nga shumë njerëz që hynin në kompleks.

Një grua u qëllua dhe u vra nga Policia e Kapitolit gjatë trazirave. Policia tha se tre persona të tjerë – një grua dhe dy burra – vdiqën pasi dukshëm pësuan “urgjenca të veçanta mjekësore” pranë terrenit të Kapitolit, përcjell Gazeta Express.

Autoritetet nuk kanë lëshuar informacion shtesë për gruan që u qëllua nga oficeri i Policisë së Kapitolit. Gruaja u transportua në një spital të zonës ku u shpall e vdekur, tha Contee.

Contee tha se të paktën 14 oficerë pësuan lëndime gjatë trazirave, me një oficer “të tërhequr në turmë dhe të sulmuar”, duke rezultuar në “lëndime serioze” që kërkuan shtrimin në spital. Edhe një oficer tjetër u shtrua në spital.

Policia gjeti gjithashtu dy bomba tubash pranë selisë së Komitetit Kombëtar Demokratik dhe Komitetit Kombëtar Republikan.

Oficerët nga policia D.C. dhe Policia e Capitol pastruan me sukses terrenin e Kapitolit në mënyrë që Kongresi të mund të rifillonte numërimin e rezultateve zgjedhore, të cilat rifilluan rreth orës 8 pasdite.

Anëtarët e Gardës Kombëtare të D.C ishin thirrur më herët të mërkurën ndërsa autoritetet u përpoqën të merrnin kontrollin e situatës dhe të siguronin ndërtesën e Kapitolit.

Në përgjigje të trazirave civile në Capitol Hill, Bowser lëshoi një shtetrrethim për Qarkun duke filluar në orën 6 pasdite. te mërkurën. Ajo gjithashtu zgjati një deklaratë emergjente në qytet deri më 21 janar, duke lejuar që qyteti të ketë qasje në burime shtesë për të shuar çdo shqetësim të mëtejshëm civil.

Policia filloi “sigurimin e perimetrit rreth ndërtesës së Kapitolit” rreth orës 7:15 të mëngjesit, tha Conte, duke lëshuar paralajmërime verbale për shumë nga qindra që mbetën në zonë pasi policia kishte hyrë në fuqi.

Deri në orën 21:30, policia kishte bërë 52 arrestime, përfshirë katër për mbajtjen e pistoletave pa licencë dhe një për mbajtjen e një arme të ndaluar. Njëzet e gjashtë nga 52 arrestimet u bënë për shkak të Kapitolit, tregoi Contee.

Ai kujtoi publikun, “nëse nuk jeni të angazhuar në aktivitete thelbësore, ju lutemi qëndroni larg rrugëve”.