Merkel reagon për herë të parë për sulmin rus

-

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel ka dënuar sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës, të cilin ajo e quajti një pikë kthese në histori.

Këtë ajo e ka deklaruar për agjencinë gjermane të lajmeve dpa.

“Kjo luftë agresioni nga Rusia shënon një pikë kthese të thellë në historinë e Evropës pas përfundimit të Luftës së Ftohtë. […] Unë e dënoj atë në termat më të ashpër të mundshëm,” tha Merkel.

Sipas saj, “nuk ka asnjë justifikim për këtë shkelje flagrante të ligjit ndërkombëtar”.

Merkel shprehu solidaritetin e saj me popullin ukrainas dhe qeverinë e udhëhequr nga Presidenti Volodymyr Zelensky “në këto orë dhe ditë të frikshme”.

Ish-kancelarja shprehu gjithashtu “mbështetjen e saj të plotë” për përpjekjet e qeverisë gjermane, BE-së, NATO-s, OKB-së dhe G7-së në një përpjekje për t’i dhënë fund luftës.

Merkel e bëri të qartë se sulmi i ri i Rusisë ndaj integritetit territorial dhe sovranitetit të një shteti të pavarur këtë herë prek të gjithë Ukrainën.

spot_img

Follow us in Facebook,Instagram

113,363FansLike
887FollowersFollow

Postimet e fundit