Moti do iu befasoj sërish

-

Mbetet butë në javën vijuese, me vransira të ndryshueshme dhe intervale me diell. Të mërkurën riga lokale shiu.

13.02.2022 – Moti i butë që dominoj në pjesën e dytë të javës që po lëmë pas, do të mbizotëroj edhe gjatë javës së tretë të muajit shkurt, me temperaturat ndjeshëm mbi vlera mesatare.

Sot deri në mbrëmje edhe po priten mundësi për riga lokale shiu, e përgjatë viseve kodrinoro-malore me mundësi edhe për reshje bore, apo edhe shi i akullt.
Javën vijuese, në përgjithësi do të mbajë mot relativisht i qëndrueshëm, me vransira të ndryshueshme, por nuk do mungojnë as intervalet me diell, ndërsa ditën e mërkurë paraqiten mundësi edhe për riga lokale shiu, derisa në vise malore edhe për të reshura bore.

Cilësia e ajrit në ditët e para të javës mbetet më gjatë me indeks në vlera të dobëta dhe shumë të dobëta, e në periudha me qarkullim më të mirë ajror gjatë ditës vende-vende edhe mund të shënojë përmirësim, ku indeksi kalon edhe në vlera të pranueshme.

14.02 – Vransira të ndryshueshme dhe intervale me diell.
15.02 – Intervale me diell dhe vransira të ndryshueshme.
16.02 – Kryesisht me vransira dhe mundësi për riga lokale shiu. Në vise malore edhe reshje dëbore.
17.02 – Më butë. Vransira kalimtare dhe intervale me diell gjatë ditës. Në mëngjes përgjatë ultësirave mundësi për mjegull.
18.02 – Vransira të ndryshueshme dhe intervale me diell.

Temperaturat do të luhaten në vlera më të larta nga mesataret. Minimalet lëvizin ndërmjet -1 e 2C, e maksimalet fillimisht lëvizin ndërmjet 8C e 10C, e të enjten dhe të premten shënojnë rritje deri në 12C e 13C.
Erërat frynë lehtë dhe mesatarisht nga krahu jugor 3-10m/s.
Shtypja atmosferike mbetet e lartë mbi vlera normale.

spot_img

Follow us in Facebook,Instagram

113,363FansLike
887FollowersFollow

Postimet e fundit