Rusët tentojnë ta hakojnë NATO-n

-

Grupi Analizës së Kërcënimeve të Google, ka njoftuar se hakerët rusë kanë bërë përpjekje për të depërtuar në rrjetet e NATO-s dhe ministrive të mbrojtjes të disa prej vendeve të Evropës Lindore.

Ky grup nuk ka bërë të ditur se cilat vende ishin shënjestra në atë që Google e përshkroi si “fushatë kredenciale të phishing”, e që nisi nga një grup me bazë në Rusi, i quajtur si Coldriver.

Fushatat u kryen duke përdorur llogari të reja të krijuara në Gmail, derisa Google thotë se nuk dihet shkalla e suksesit e këtij sulmi dhe se nuk është në dijeni se ndonjë llogari e Gmail është komprometuar, raporton BBC. GSinjali

spot_img

Follow us in Facebook,Instagram

113,363FansLike
887FollowersFollow

Postimet e fundit