Si mund të duket një sulm kibernetik rus në SHBA dhe si mund të ndikojë tek ju Teknologji

-

Ekspertët thonë se një rritje në ransomware të lidhur me Rusinë është një mundësi në mes të pushtimit të Ukrainës. Ndërsa Presidenti Biden intensifikon sanksionet kundër Rusisë në përgjigje të pushtimit të Ukrainës, ekspertët paralajmërojnë se sulmet kibernetike kundër objektivave publike dhe private në Shtetet e Bashkuara janë një mundësi.

Departamenti i Sigurisë Kombëtare paralajmëroi organizatat amerikane që të përgatiteshin për një sulm kibernetik, megjithëse Sekretari i DHS-së, Alejandro Mayorkas tha se nuk kishte asnjë “kërcënim të besueshëm kibernetik” kundër atdheut të SHBA-së. Zyrtarët në MB lëshuan një paralajmërim të ngjashëm. Vendet qeveritare dhe bankare në Ukrainë besohet se janë goditur tashmë nga sulmet digjitale ruse.

Mbetet për t’u parë saktësisht se çfarë forme mund të marrë çdo hakmarrje në SHBA: CNN raporton se FBI paralajmëroi qeveritë dhe kompanitë lokale që të jenë të kujdesshëm për ransomware. Sulmet ransomware, si ai që gjymtoi tubacionin kolonial vitin e kaluar – duke shkaktuar mungesa sporadike të benzinës – zakonisht nisen nga hakerë të pavarur në Rusi që përpiqen të fitojnë para, jo nga agjentë qeveritarë. Por grupet e ransomware zakonisht veprojnë me një miratim të heshtur nga regjimi i Vladimir Putin dhe qeveria ruse mund të jetë më tolerante ndaj hakmarrjeve ndaj objektivave kryesore perëndimore nëse tensionet vazhdojnë të rriten.

Meqenëse kaq shumë infrastrukturë është e lidhur me kompjuterë të lidhur në rrjet që mund të shënjestrohen qëllimisht ose pa dashje nga ransomware, sulme të tilla në të kaluarën kanë ndërprerë gjithçka, nga tubacioni i karburantit deri te transporti në shkolla dhe spitale. Edhe sulmet ndaj objektivave ukrainas mund të përhapin pa dashje malware në kompjuterë në SHBA dhe vende të tjera, siç ndodhi me sulmin ransomware NotPetya në 2017, i cili synonte kryesisht kompjuterët ukrainas, por shkaktoi kërdinë në mbarë botën.

Banka kini kujdes

Për sa i përket sulmeve të drejtpërdrejta nga qeveria ruse, bankat amerikane janë një objektiv i mundshëm, veçanërisht në dritën e sanksioneve të lidhura me bankat kundër subjekteve të ndryshme ruse, dhe CNN raporton se disa ekspertë kanë thënë se mund të mos jetë një ide e keqe të kesh ca para në rast se sistemet bankare goditen.

Është gjithashtu një ide e mirë për individët dhe bizneset që të sigurohen që po ndërmarrin hapa bazë të sigurisë kibernetike me llogaritë e tyre, si p.sh. përdorimi i fjalëkalimeve të sigurta, mbajtja e sistemeve të përditësuar me përditësimet më të fundit të sigurisë dhe aktivizimi i autentifikimit me dy faktorë aty ku është i disponueshëm, thonë zyrtarët e DHS.

Në përgjithësi, një buletin i fundit i DHS-së tha se ndërsa Rusia mund të provonte “sulme shkatërruese që synojnë infrastrukturën kritike” në SHBA, pragu për ta bërë këtë “ndoshta mbetet shumë i lartë dhe ne nuk kemi vëzhguar që Moska të përdorë drejtpërdrejt këto lloje të sulmeve kibernetike kundër infrastrukturës kritike të SHBA-së, pavarësisht nga spiunazhi kibernetik dhe operacionet e mundshme në të kaluarën.”

Është e paqartë se në çfarë rrethanash një sulm kibernetik rus kundër SHBA-së ose një anëtari tjetër të NATO-s do të shkaktonte hakmarrje dhe Rusia mund të mos dëshirojë të zbulojë se çfarë forme do të merrte ajo hakmarrje.

Ekziston gjithashtu mundësia që Rusia të synojë SHBA-në me dezinformata dhe propagandë, duke përfshirë përmes fushatave mashtruese të mediave sociale, siç besohet të ketë bërë në të kaluarën, duke përfshirë edhe ndikimin në zgjedhjet e fundit. Agjencia e SHBA-së për Sigurinë Kibernetike dhe Sigurinë e Infrastrukturës paralajmëroi se kjo është një mundësi, raporton Yahoo Finance, dhe propaganda pro-ruse tashmë është parë në gjuhë të ndryshme, përfshirë anglishten, në Telegram, platforma sociale e njohur në Europën Lindore. /Business MA

spot_img

Follow us in Facebook,Instagram

113,363FansLike
887FollowersFollow

Postimet e fundit