Stoltenberg: 100 avionë dhe 120 anije i kemi në gjendje gatishmërie

-

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se aleatët nga Amerika e Veriut dhe Evropa kanë vendosur tashmë mijëra trupa të tjera në pjesën lindore të aleancës.

Mbi 100 avionë janë në gatishmëri të lartë që mbrojnë hapësirën tonë ajrore dhe më shumë se 120 anije aleate në det nga veriu i lartë deri në Mesdhe, raporton BBC

Ne kemi mbi 100 avionë në gatishmëri të lartë që mbrojnë hapësirën tonë ajrore dhe më shumë se 120 anije aleate në det nga veriu i lartë deri në Mesdhe,” tha ai.

“Ne do të vazhdojmë të bëjmë gjithçka që është e nevojshme për të mbrojtur aleancën nga agresioni”.

Ai ka thirrur nesër një samit virtual të liderëve të NATO-s për të trajtuar rrugën përpara.

“Rusia tani po përballet me kosto të rënda dhe pasoja të imponuara nga i gjithë komuniteti kombëtar,” tha ai.

Ai përfundoi duke thënë se liria do të mbizotërojë gjithmonë mbi shtypjen.

spot_img

Follow us in Facebook,Instagram

113,363FansLike
887FollowersFollow

Postimet e fundit