Tensione në Ukrainë – Një i vdekur dhe 6 të plagosur nga bombardimet

-

Një ushtar ukrainas ka humbur jetën dhe gjashtë kanë mbetur të plagosur nga bombardimet e sepratistëve pro-rusë në Ukrainën lindore gjatë 24 orëve të fundit, shkruan The Guardian.

Sipas ushtrisë, janë regjistruar 96 shkelje të armëpushimit në krahasim me 84 një ditë më parë. Ai tha se forcat separatiste përdorën artileri të rëndë dhe sisteme raketash Grad.

Ukraina ka akuzuar Rusinë për provokim të dhunës, duke thënë se e përdori si një pretekst për të njohur zyrtarisht Ukrainën lindore si të pavarur dhe për të zhvendosur trupat e saj në rajon, duke nxitur një krizë që Perëndimi druhet se mund të shkaktojë një luftë të madhe.

spot_img

Follow us in Facebook,Instagram

113,363FansLike
887FollowersFollow

Postimet e fundit