Ukraina ia ‘ngrin’ në hava avionin ushtarak Rusisë: E bën shkrumb

-

Ky imazh i publikuar nga disa media ukrainase, tregon një avion rus që shpërthen në ajër. Sipas mediave ukrainase , avioni rus është qëlluar nga ushtria e Ukrainës.

Forcat e armatosura të Ukrainës tani pretendojnë se kanë shkatërruar 6 avionë dhe 2 helikopterë. Gjithashtu u luftua sulmi në Schastia, gjatë të cilit me sa duket u shkatërruan 2 tanke dhe “rreth 50 pushtues rusë u vranë”, sipas mediave ruse,.

Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës nga Donbasi duke shkaktuar shtatë të vrarë dhe nëntë të plagosur deri më tani.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha këtë mëngjes se Rusia nisi pushtimin e vendit të tij.

Në një postim në Twitter, Kuleba shkroi se presidenti rus, Vladimir Putin ka nisur “pushtimin e Ukrainës në shkallë të plotë”.

Ai tha se Ukraina do ta mbrojë veten dhe se “bota mund dhe duhet ta ndalë Putinin”.

“Qytetet paqësore të Ukrainës janë nën sulm. Kjo është një luftë agresioni”, tha Kuleba.

spot_img

Follow us in Facebook,Instagram

113,363FansLike
887FollowersFollow

Postimet e fundit