Arsyet pse po ju harxhohet bateria e telefonit më shpejt se më parë

-

Bateria e telefonit tuaj ka një jetëgjatësi, ashtu si çdo pjesë tjetër e teknologjisë. Pyesni veten pse bateria e telefonit tuaj nuk zgjat aq sa dikur?

Nëse i kushtoni vëmendje, do të vini re se bateria zbrazet më shpejt kur nuk e përdorni telefonin.Është zhgënjyese, veçanërisht nëse po përpiqeni ta kaloni ditën me një tarifë të vetme!

Lajmi i mirë është se ka mënyra të thjeshta për t’u kujdesur më mirë për telefonin tuaj dhe për të zgjatur jetën e tij.Liberty Title ka renditur disa gabime që mund të bëhen gjatë karikimit të telefonit tuaj, të cilat mund të shkurtojnë jetën e smartfonit tuaj.
Telefonin e lini ta karrikoni gjatë tërë natësKeni dëgjuar për njerëz që i lënë telefonat në prizë gjatë natës. Kjo është një ide e keqe. Nëse e karikoni telefonin gjatë natës, bateria mund të mbinxehet dhe të dëmtohet përgjithmonë.

Kur telefoni juaj është i ndezur dhe po karikohet, ai merr energji nga priza e murit, e cila e shndërron atë në energji elektrike për të ngarkuar baterinë. Ky proces krijon nxehtësi dhe nëse telefoni juaj është në një këllëf ose në një sipërfaqe të butë si shtrati ose jastëk, ajo nxehtësi nuk mund të “shpëtojë”.

Kjo mund të shkaktojë mbinxehje të telefonit dhe mund të dëmtojë baterinë.Një arsye tjetër për të mos e lënë telefonin inteligjent në karikues gjatë natës është se mund të shkurtojë jetëgjatësinë e baterisë. Kur e karikoni telefonin gjatë natës, e karikoni plotësisht, gjë që nuk është e nevojshme. Një karikim i pjesshëm është gjithçka që ju nevojitet për ta mbajtur baterinë tuaj të shëndetshme dhe karikimi i vazhdueshëm i saj në 100 për qind mund të shkurtojë jetën e saj. Pra, për ta mbajtur telefonin tuaj të shëndetshëm dhe për të shmangur dëmtimin e baterisë, mos e lini në karikues ndërsa flini.

Lexo edhe: WhatsApp bën përditësime të mëdha
Ju mbushni telefonin tuaj në temperatura ekstreme

Është joshëse të karikoni telefonin tuaj në një ditë të nxehtë vere, por kjo mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi. burimi 02pres

Nëse jetoni në një vend ku temperatura rritet rregullisht në 32 gradë Celsius ose më shumë, investoni në një kondicioner për të mbrojtur telefonin tuaj. Nëse kjo nuk është e mundur, të paktën mos e lini të shtrirë në diell për periudha të gjata kohore gjatë ditës.Nga ana tjetër, ka temperatura të ulëta. Ndonëse mund të duket sikur mund t’i jepni baterisë energji shtesë, të ftohtit ekstrem e zbraz baterinë tuaj më shpejt se temperaturat normale.

Pra, ndërsa karikimi në dimër mund të duket si një ide e mirë, mendoni përsëri nëse kjo do të thotë ta lini telefonin tuaj jashtë për orë të tëra në një kohë. Nëse duhet ta mbani telefonin me vete, mbajeni në një xhep të brendshëm ku nxehtësia e trupit tuaj do ta mbajë atë të mos ftohet shumë.

Nuk po përdorni karikuesin origjinal të telefonit tuajJu mund të mendoni se do ta karikoni telefonin tuaj më shpejt duke përdorur portin USB të një laptopi ose televizori, por kjo nuk do të ndodhë. Karikuesi që vjen me telefonin tuaj është projektuar që të funksionojë më mirë me telefonin tuaj dhe përdorimi i çdo gjëje tjetër mund të dëmtojë baterinë. Nëse bateria juaj është dëmtuar, mund të keni probleme me karikimin ose mirëmbajtjen e një baterie tashmë të ngarkuar.

spot_img

Follow us in Facebook,Instagram

113,363FansLike
887FollowersFollow

Postimet e fundit