HomeKuriozitete

Kuriozitete

Lajm i mire. Ekzekutohen pagat e keti sektorit

Ekzekutohen pagat e sektorit publik pra me daten 29 shkurt vetem se ata i kan pasur ne llogarit e tyre. Ekzekutohen Pagat e sektorit Publik...

Lajm i mire per keto kategori te punetoreve. Miratohet shperndarja e mjeteve financiare

Bordi i Drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit ka miratuar Raportin e Shqyrtimit të Ankesave dhe shpërndarjen e mjeteve ndaj listave të 20% për...

Hapet xhamia më e madhe në botë, pas Mekës dhe Medinës

Dy javë përpara nisjes së muajit të shenjtë të Ramazanit, Algjeria ka hapur xhaminë e tretë më të madhe në botë. Gjatë një falje...

Ekzekutohen shtesat per femijë dhe lehona per muajin Shkurt 2024

Pas të gjitha përgatitjeve teknike nga stafi i MFPT, sot kemi arritur të ekzekutojmë shtesat e njëhershme për kategorite si në vijim: Shtesat per femije...

Pagesat nga Superpuna. Kjo eshte data se kur pritet te ekzekutohen

Pagesat nga Superpuna. Kjo eshte data se kur pritet te ekzekutohen Me datë 26 të çdo muaji do të ekzekutohen pagesat për masat aktive të...

Nihuni me llapjanen e jashtëzakonshme: Vozit traktor, pren dru dhe shet fishekzjarre

Mund të tingëlloj satirike, por jo, e reja nga llapi, bënë punë të pazakonshme për femrat. Ajo vozit traktorin, pren drunjë, madje shet edhe fishekzjarre...

Cila është perspektiva për tregun gjerman të punës në vitin 2024?

PBB-ja në stanjacion e Gjermanisë e bëri vitin 2023 një vit të vështirë për t’u punësuar, me një numër të firmave më të mëdha...

Neuropsikiatri Agani: Ky është rreziku që vjen nga “Big Brother”

Ai ka komentuar edhe ‘reality show’ , Big Brother dhe pasojat që mund të i sjell ky emision për shoqërinë. “Në këtë emision kinse shfaqët...

E shihni njeriun në këtë enigmë? Fytyra e tij vihet re vetëm nga më inteligjentët

Vetëm për ata me një fuqi të lakmueshme vëzhgimi! Në fillim, ne shohim një qen me një kockë në ilustrim dhe nuk ka asgjë të...

Këta janë shkaktarët që mund t’iu zë gjumi në vendin e punës

Shumë njerëz mund të kenë nevojë për pak minuta gjumë edhe në kohën kur janë në vendin e punës. Kjo sipas ekspertëve mund të ndodh...

Prindër, këto janë gjërat që duhet t’ia mësoni fëmijëve rreth detyrave dhe testeve

Të rrisësh fëmijë është mjaft e ndërlikuar. Derisa siguroheni që t’iu ofroni fëmijëve tuaj më të mirën nga gjithçka, duhet të jeni të ndërgjegjshëm që...

Gruaja që i blen burrit një biletë lotarie, fiton 452 mijë dollarë për veten e saj

Një grua nga Michigan i ShBA-së tha se kryerja e një porosie për burrin e saj u shpërblye kur ajo shënoi një çmim lotarie...

Ofrohet ‘shpërblim’ 50 dollarë për ata që e kapin këtë peshk

Studiuesit në Florida po u ofrojnë peshkatarëve një shpërblim prej 50 dollarësh për të dhuruar çdo peshk kobia që kapin në brigjet e shtetit. Instituti...

​Gjermanët llogaritin sa kushton rritja e fëmijëve deri 18-vjeç, kjo është shifra

Mesatarja e shpenzimeve të prindërve për rritjen e një fëmije deri në moshën 18 vjeçare është rreth 150 mijë euro në Gjermani, sipas një...

Do mbeteni pa fjale. Keta jane emrat me te çuditshem kosovarë

Lista e tyre është e gjatë, por zyrtarisht emrin “Veteran” e mbajnë veç 3 kosovarë. E akronimet e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ku shërbyen...

Problemi me 2 euro false, qytetarët dhe bizneset gjejnë metoda për identifikimin e tyre

Shumica e bizneseve në Kosovë kanë filluar të pajisjen me mjete për identifikimin e parave origjinale, kjo pasi në treg tash e një kohë...

Arsyet pse po ju harxhohet bateria e telefonit më shpejt se më parë

Bateria e telefonit tuaj ka një jetëgjatësi, ashtu si çdo pjesë tjetër e teknologjisë. Pyesni veten pse bateria e telefonit tuaj nuk zgjat aq...

FOLLOW US

0FansLike
0FollowersFollow