HomeLajmez INFO nga ARSIMI

z INFO nga ARSIMI

Pamje të papublikuara – momenti kur Luizi ‘gjuajti’ me shuplakë në këmbë Kiarën gjatë një prej spektakleve

Luiz Ejlli gjatë kësaj jave futi në grackë Kristin dhe Armaldon pasi i detyroi t’i thyenin rregullat. Të njëjtit ishin futur në tualet së bashku,...

Sërish dridhet Turqia, dy tërmete brenda tre minutave

Sot më 19 mars, Turqia u godit nga një tërmet me magnitudë 4.5 ballë të shkallës Rihter, në orën 15:54 me orën lokale.Sipas EMSC,...

Ekzekutohen pagesat, me përmbushjen e kësaj mase, është shënuar kështu edhe kompletimi i të gjitha masave të Pakos për Përballje me Inflacionin.

Ekzekutohen pagesat për punëdhënësit që kanë rritur pagat e punëtorëve në sektorin privat Sot është ekzekutuar mbështetja për punëdhënësit që kanë rritur pagat e 16,996...

Ekzekutohen pagesat për punëdhënësit që kanë rritur pagat e punëtorëve në sektorin privat

Sot është ekzekutuar mbështetja për punëdhënësit që kanë rritur pagat e 16,996 punëtorëve në sektorin privat, masë me të cilën kemi subvencionuar 50% të...

Momenti kur Stresi shpallet fitues i “BBVK”

Momenti kur Stresi shpallet fitues i “BBVK” Sonte është mbajtur nata finale e “BBVK”. Në mes të Vedatit dhe Stresit, ai që fitoi çmimin e...

Me Ligjin e ri të Pagave: Drejtori i shkollës fillore do ta ketë rrogën 744 euro, i të mesmes 756 euro

Sipas ligjit të ri për pagat në sektorin publik, të propozuar nga Qeveria e drejtuar nga Albin Kurti janë publikuar edhe pagat për mësimdhënësit. Gjithmonë...

Njoftim për studentët që nuk i kanë dalë 100€ e qeverisë

Njoftim për studentët që nuk i kanë dalë 100€ e qeveris Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e mbajtur të martën që që shkoi, ndau shtatë...

Pagat e mësimdhënëse sipas Ligjit të ri të Pagave

Sipas ligjit të ri për pagat në sektorin publik, të propozuar nga Qeveria e drejtuar nga Albin Kurti janë publikuar edhe pagat për mësimdhënësit...

Ministria e Arsimit ia shkëputë SBAShK-ut kontratën kolektive

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë e ka shkëputur kontratën kolektive me SBASHK-un, të nënshkruar më 22 janar të vitit 2021. Në letrën e MASHT-it...

A do të zëvendësohet mësimi i humbur, deklarohet Këshilli i Prindërve

“Mësimi të shtunave është gabim e ai do të refuzohet arsyeshëm”, ka thënë Këshilli i Prindërve i Kosovës të shtunën e 15 tetorit, në...

Vetëm në disa shkolla po mbahet mësimi, mungojnë nxënësit

Procesi mësimor po realizohet pjesshëm këtë të shtunë, sipas kalendarit të përcaktuar nga MAShTI, për zëvendësimin e orëve të humbura gjatë grevës. Mësimdhënësit kryesisht...

SBASHK-u thotë jo, MASHTI po – a do të mbahet mësim të shtunën?

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë dhe Sindikata e Bashkuar e Arsimit sërish me mospajtime, por kësaj radhe për çështjen e zëvendësimit të orëve...

A do të mbehet mësim të shtunën? Flet Rrahman Jashari!

Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj ka deklaruar se kompensimi për orët e humbura gjatë grevës nuk do të bëhet këtë të shtunë, siç ka...

Nagavci: Tregon se kur do te  realizohen pagesat e arsimit

Nagavci: Brenda disa ditë realizohen pagesat në formë avansi për orët e humbura Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka deklaruar se për 22 ditët e...

Pagat e mësimdhënësve, vjen lajmi i mirë nga MASHT

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka thënë se ligji e përcakton se nuk do të ketë paga për ata që nuk punojnë, teksa ka...

Jasharaj: Ditën e Mësuesit po e festojmë të dëshpëruar e pa paga

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka folur për “dhuratën” të Qeverisë për Ditën Ndërkombëtare të Mësuesit. Jasharaj deklaroi se mësuesit në vendet tjera festojnë dhe...

Njofton Këshilli i Prindërve: Ky është veprimi i radhës, nëse nuk i paguani mësuesit

Këshilli i Prindërve i Kosovës ka thënë se nëse mësimdhënësve nuk iu jepen pagat e shtatorit, prindërit duhet të organizohen në çdo shkollë për...

FOLLOW US

0FansLike
0FollowersFollow
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE